www.kvant.sk

AMOS Cam

Systém AMOS Cam sa skladá z fish-eye objektívu, skiaskopu, projekčných objektívov a digitálnej kamery. Celý systém je chránený vonkajším a vnútorným puzdrom a monitorovaný detektormi teploty (vonkajšía, vnútorná), dažďa a osvetlenia oblohy. Systém je vytvorený pre sledovanie meteorov, ale môže byť použitý aj pre meteorologické, geofyzikálne, letecké alebo družicové pozorvania.

Sieť

AMOS kamery systematicky sledujú aktivitu meteorov v Slovak Video Meteor Network (SVMN) momentálne na troch miestach - AGO Modra, Arborétum Tesárske Mlyňany a observatórium v Kysuckom Novom Meste. Ďalšie stanice je plánované postaviť v strednej a východnej časti Slovenska, taktiež na Kanárskych ostrovoch a v Čile. Prevádzka kamier je poloautomatická a potrebuje elektrickú energiu a internetové pripojenie.

Mobilita

Vnútorná časť systému je prenosná (hmotnosť 6,5kg, rozmery 25 x 50 cm) a je vhodná pre pozemné expedície alebo pri výskume lietadiel.

Účinnosť

Zorné pole AMOS-u je 180°x140° a digitálne výstupné rozlíšenie je 1280x960 pixelov pri snímkovej frekvencii 15 obrázkov za sekundu. Citlivosť je porovnateľná s ľudským okom (+5,5 mag. hviezdnych objektov, +4 mag. pre pohybujúce sa objekty)

Výsledky

Prvý prototyp pracuje v AGO Modra od roku 2007. Každá AMOS kamera zaznamenáva približne 10 000 meteorov za rok a popritom okolo 50 dočasných svetelných udalostí.

Presnosť

Smerodajná odchýlka referenčných hviezd je v intervale 0,03 - 0,05 stupňa. Vnútorná presnosť kamery AMOS je ešte lepšia, a to najmä pri použití presnej metódy redukcie all-skyStiahnite si PDF pre viac informácií